Synagóga // 1960

Na ceste z hlavného Námestia sv. Mikuláša smerom na Novú Ľubovňu stála v minulosti po ľavej strane ortodoxná synagóga. Masívnu budovu s rozlohou 13 × 15 metrov postavila v dvadsiatych rokoch minulého storočia česká firma Nevrlý pre miestnu židovskú komunitu.

Budovu na vrchu ukončovala zaoblená atika. Zo severnej strany, bližšie k centru mesta, sa vchádzalo do pravouhlého priestoru s balkónom, určeným pre ženy, na ktorý sa vchádzalo schodmi cez chodbu umiestnenú na západnej strane.

Synagóga slúžila svojmu účelu len niekoľko rokov. Počas druhej svetovej vojny bola miestom, kde boli židovskí obyvatelia mesta zhromaždení pred deportáciou do koncentračných táborov v Poľsku. Po vojne sa do Starej Ľubovne vrátilo len veľmi málo židovských rodín a tie neskôr odcestovali na trvalo do zahraničia. Synagóga ostala na mnoho rokov opustená a miestne roľnícke družstvo využívalo budovu ako sklad obilia. Krátka existencia synagógy sa zavŕšila v sedemdesiatych rokoch, kedy musela uvoľniť priestor pre budovu veterinárnej správy.